X
<
logo Fundacja Lagunita studia w usa i anglii Baza Kierunków WydarzeniaStypendium ArdeaMisjaProjektyAktualnościKontakt

Ukraina

Studiuj w kraju złotych kłosów

Wstęp

Ukraina - to kraj z piękną przyrodą i z europejskim poziomem życia, a Ukraińcy to bardzo tolerancyjny naród, który słynie swoją gościnnością na cały świat. Język ukraiński zaś zajmuje 3 miejsce w rankingu najpiękniejszych języków świata.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że koszt życia na Ukrainie jest znacznie niższy niż w Polsce a tym bardziej, niższy niż w innych krajach Europy. Podobnie jest z edukacją. Edukacja na Ukrainie jest także znacznie tańsza, niż w jakimkolwiek kraju Europy, ale w tym przypadku nie różni się jakością. Warto też dodać, że cudzoziemcy mogą zaaplikować się na pierwszy rok studiów na podstawie wyników rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu wstępnego. Pod uwagę brane jest też świadectwo ukończenia liceum. Wyjątkiem mogą być studia medyczne. Niektóre ukraińskie uniwersytety medyczne wymagają jeszcze od Polaków świadectwa dojrzałości z wynikiem nie niższym niż 30% z biologii i chemii lub średnią ocenę na świadectwie nie niższą niż 3,75.

System edukacji na Ukrainie

System szkolnictwa wyższego na Ukrainie jest w systemie bolońskim i składa się z czterech poziomów:

 • młodszy specjalista - 3-4 lata,
 • licencjat - 4 lata,
 • magister - 1-2 lata (3 lata na kierunku medycyny i weterynarii),
 • doktorant - 3-6 lat.
 • Ukraiński system edukacji wyższej składa się z różnych instytucji o odmiennych poziomach akredytacji, mianowicie z: techników, koledży, uniwersytetów, instytutów i akademii. Wszystkie te instytucje przygotowują wysoko wykwalifikowanych specjalistów o różnym profilu. Podczas studiów studenci zarówno ukraińscy jak i zagraniczni zdobywają wiedzę nie tylko teoretyczną, ale także umiejętności praktyczne.

Kalendarz roku szkolnego na Ukrainie

Rok akademicki na Ukrainie zaczyna się 1 września i kończy się z końcem czerwca. Semestr zimowy trwa od września do grudnia. Letni zaś zaczyna się w środku stycznia i kończy się pod koniec czerwca wraz sesją letnią (każda sesja zajmuje około 2-3 tygodni na końcu każdego semestru). Podczas roku szkolnego studenci mają dwa okresy wakacyjne - wakacje zimowe, które trwają 2-3 tygodnie oraz wakacje letnie, które trwają 2 miesięce. W tym również są weekendy i dni świąteczne, takie jak:

 • 14.10. - dzień obrońców Ukrainy
 • 25.12. – nie tak dawno katolickie Boże Narodzenie na Ukrainie stało się oficjalnym dniem wolnym,
 • 01.01. - Nowy Rok,
 • 07.01. - Boże Narodzenie,
 • 22.01. - dzień wolny na cześć Dnia Soboru,
 • 08.03. – święto wszystkich kobiet,
 • 19.04.2020 - Wielkanoc,
 • 01.05. - 02.05. – majówka,
 • 09.05. – uroczystość Dnia Zwycięstwa.

Opinia Veroniki Lesyk na temat studiów na Ukrainie

Edukacja na Ukrainie jest znacznie tańsza, niż w wielu krajach europejskich i nie tylko. Oczywiście to nie jest główny plus, ale dość istotny. Ponadto Ukraina nadal ma te okrutne, ale dość pozytywne ramy ZSRR, które dyscyplinują i dają możliwość poznania nie tylko swojego profilowanego przedmiotu, ale również wyjście poza niego. Otrzymując swój dyplom nie będziesz czuł wyrzutów sumienia, ponieważ podczas studiów będziesz musiał ciężko pracować żeby go zdobyć

3 plusy studiowania na Ukrainie

Przystępna cena za naukę. Czesne za studia na Ukrainie są znacznie niższe niż w Europie, krajach WNP, Chinach i Ameryce Północnej. W porównaniu do Polski koszt studiów na Ukrainie jest ponad dwa-trzy razy niższy. Dla przykładu średni koszt studiów na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenko wynosi około 2500$ za rok, na Kijowskim Instytucie Politechnicznym, średnia cena za rok studiów to 2800-5000$ a na Narodowym Uniwersytecie Medycznym im. A.A. Bohomołca - 3300-4500$.

Ogromny wybór specjalizacji i kierunków studiów oraz dostępność kursów przygotowawczych. Każdy uniwersytet Ukrainy oferuje dużą gamę kierunków i specjalizacji do wyboru, wśród których każdy na pewno będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Na przykład, najbardziej popularny Kijowski Uniwersytet Narodowy. T. Szewczenka oferuje dziesiątki różnych specjalizacji, mianowicie: geografia i turystyka, biologia, ekonomia, zarządzanie, psychologia, filozofia, informatyka i cybernetyka, socjologia, historia, dziennikarstwo, prawo, technologia informacyjna, matematyka itp.

Każdy ukraiński uniwersytet, który przyjmuje na studia studentów z innych krajów oferuje kursy przygotowawcze zazwyczaj trwające 1 rok akademicki. Podczas tego kursu przygotowawczego obcokrajowiec będzie mógł nauczyć się języka ukraińskiego i rosyjskiego, a także będzie miał zajęcia z podstawowych dyscyplin wybranej specjalności.

Międzynarodowe środowisko. Na dzień dzisiejszy na ukraińskich uczelniach studiuje ponad 75 000 międzynarodowych studentów, którzy przyjechali ze 154 krajów świata w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Japonii. I z każdym rokiem popularność uczenia się na Ukrainie wśród cudzoziemców rośnie. Dużym plusem studiów na Ukrainie jest możliwość wyboru języka, w którym będą odbywać się zajęcia. Prawie wszystkie uczelnie Ukrainy oferują szkolenia w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Oprócz wysokiego poziomu nauczania, każdy student znajdzie się w międzynarodowym środowisku, w którym będzie miał możliwość nauczyć się nowego języka i poznać kulturę i tradycje innych krajów.