X
<
logo Fundacja Lagunita studia w usa i anglii Baza Kierunków WydarzeniaMisjaStypendium ArdeaAktualnościProjektyKontakt

Holandia

Studiuj w ekologicznej atmosferze

W Holandii uczy się obecnie 70 000 studentów w tym 1400 osób z Polski. Studiowanie w Królestwie Niderlandów cieszy się coraz większa popularnością, co nie powinno być wielce szokujące, wziąwszy pod uwagę jak innowacyjny i atrakcyjny jest tamtejszy system edukacji. Holandia to kraj, który ma największy wybór kierunków w Europie kontynentalnej i stawia na praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy.

Studenci z Unii Europejskiej mają bardzo korzystne warunki studiowania w Holandii, ponieważ większość kosztów ich edukacji pokrywa niderlandzki rząd. Czesne wynosi około 2000 euro za rok studiów licencjackich. Magisterka jest już znacznie droższa, gdyż nie jest dofinansowywana przez państwo. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że koszt życia w Holandii jest większy niż w Polsce.

Holenderskie uniwersytety przy rekrutacji na studia nie przykładają wielkiej wagi do wyników matury. Zamiast tego starają się ocenić kandydatów holistycznie. Chcą poznać osobowość i zainteresowania aplikującej osoby, dlatego też wymagają przesłania referencji od nauczycieli i listu motywacyjnego. To głównie od tych dokumentów zależy jak ci się powiedzie rekrutacja, gdyż sukces w aplikowaniu na tamtejsze uczelnie odniesiesz wtedy, gdy udowodnisz, że jesteś prawdziwym entuzjastą przedmiotu, który chcesz studiować.

Holandia jest nominalnie szesnastą gospodarką na świecie. Jest trzecim największym eksporterem żywności na świecie, a jej rotterdamski post nie ma sobie równych w całej Europie. Oznacza to, że ten kraj jest idealnym miejscem do studiów dla młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z biznesem. Wiele holenderskich uniwersytetów ułatwia znalezienie staży zarówno w startupach jak i globalnych korporacjach jeszcze w czasie studiów. Wielu z nich zostaje w tych firmach po ukończeniu nauki i nigdy nie musi się martwić o znalezienie pracy.

W Holandii wszędzie dogadasz się po angielsku, bo Holendrzy od najmłodszych lat są nauczani tego języka. Niderlandy są pierwszym nieanglojęzycznym krajem, który zaczął wprowadzać na swoje uniwersytety kierunki prowadzone w języku angielskim. Jest to jeden z najbardziej tolerancyjnych i otwartych na obcokrajowców krajów Europy.

Otwartość na obcokrajowców, niskie czesne, wysoki poziom edukacji po angielsku i nastawienie na praktyczne umiejętności sprawiają, że Holandia to kierunek, który powinien być rozpatrywany naprawdę poważnie przez wszystkich, którzy rozważają studiowanie za granicą. Codzienne dojeżdżanie rowerem na uniwersytet wśród amsterdamskich kanałów to bardzo kusząca wizja.