X
<
logo Fundacja Lagunita studia w usa i anglii Baza Kierunków WydarzeniaStypendium ArdeaMisjaProjektyAktualnościKontakt

Chiny

Studiuj w kraju złotego smoka

Jeśli zamierzałeś studiować w miejscu, w którym mógłbyś odkryć kulturę zupełnie różną od Twojej, to studia w Chinach najprawdopodobniej przyszły ci na myśl.

Chiny zamieszkuje ponad 1,3 mld ludzi, a na każdego Polaka przypada ponad 40 mieszkańców Państwa Środka. Wśród ponad piętnastu milionów uczniów i studentów zaledwie około pół miliona to osoby z zagranicy, a chiński system edukacyjny to dla Europejczyków wciąż zagadka. Coraz więcej zagranicznych studentów stara się nawiązać kontakt ze wschodnią kulturą, korzystając z coraz szerszej oferty wymian studenckich. Wciąż jednak niewiele osób decyduje się na podjęcie studiów licencjackich w Państwie Środka.

W drodze po doskonałość

Prostymi działaniami na kalkulatorze można przewidzieć, że gospodarka Chin przerośnie Amerykańską w 2020. Tak, już w przyszłym roku! Tak zwane „chińskie rączki”, które kiedyś produkowały tony plastiku dziś pływającego w oceanie- jak się okazało, mają inteligentnych właścicieli. Niezwykle utalentowany chiński naród buduje dziś statki kosmiczne i startupy o miliardowych wartościach, a chińskie uczelnie pną się w górę po szczeblach rankingów uniwersyteckich.

Pozostając w cieniu zachodniej edukacji, chińskie uniwersytety od lat budują swoją pozycję i prestiż, regularnie polepszając wyniki w międzynarodowych rankingach. Uniwersytet Tsinghua w Pekinie, najlepsza z chińskich uczelni, w ciągu ostatnich lat poprawił swoją pozycję na liście szanghajskiej o ponad 200 miejsc, zajmując w 2018 czterdziestą piątą pozycję, o dwa miejsca ponad legendarnym Uniwersytem w Heidelbergu — najlepszą uczelnią Niemiec.

Wśród pierwszej 200 rankingu znajduje się dwanaście chińskich uniwersytetów oraz dodatkowe dwa z Hongkongu, podczas gdy najlepsza polska uczelnia — Uniwersytet Warszawski jest notowany w czwartej setce.

W wyścigach bryluje przede wszystkim elitarna C9 - top dziewięciu najlepszych Chińskich uniwersytetów. Poniżej przedstawiamy je wszystkie.

  1. Peking University - to perła szkolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej. Kampus, zwany „Yan Yuan”- ogrody Yan leży w zachodnich przedmieściach Pekinu, w pobliżu Pałacu Letniego. Uniwersytet składa się z 30 colleges i 12 wydziałów o 93 kierunkach licencjackich, 199 magisterskich i 173 specjalizacjach doktorskich. Wciąż tradycyjnie kładąc nacisk na nauki podstawowe, uniwersytet szczególnie rozwinął kierunki stosowane. Plasuje się na 22 miejscu światowego rankingu QS.
  2. Tsinghua University - 16 na świecie najlepsza uczelnia według rankingu QS. Kampus ulokowany jest w ogrodach cesarskich ostatniej dynastii Qing i otoczony licznymi zabytkami północno-zachodniego Pekinu. Jako jeden z najbardziej cenionych chińskich uniwersytetów, Tsinghua znany jest z wspierania talentów i badań naukowych. Obecnie, uniwersytet składa się z 56 wydziałów i zatrudnia ponad 4000 pracowników naukowych, w tym 1172 profesorów. Spośród nich, 36 jest członkami Chińskiej Akademii Nauk, a 32 członkami Chińskiej Akademii Inżynierii.
  3. Fudan University - nazwa „Fudan” wywodzi się ze sławnego chińskiego wyrażenia określającego nieustający wysiłek w celu osiągnięcia sukcesu, w pełni oddając historię uniwersytetu, który rozwinął się podczas największych kryzysów ery Mao. Dzięki olbrzymim nakładom na prace badawcze uniwerystet znalazł się na 40 miejscu w globalnym rankingu QS. Uniwersytet jest szczególnie lubiany za szerokie możliwości rozwoju pozakademickiego. Wolontariat stał się ważną częścią uczelnianej tradycji. Aż 1077 studentów brało udział w akcjach ratowniczych po trzęsieniu ziemi w Wenchuan, a 1300 studentów pomagało w organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Nawiązuje wiele umów bilateralnych z najlepszymi uczelniami na świecie jak Harvard, Columbia czy LSE.
  4. Shanghai Jiao Tong University - jeden z najstarszych uniwersytetów (założony w 1896). Ukończył go poprzedni prezydent Chin- Jiang Zemin. 22 spośród 1420 profesorów należy do Chińskiej Akademii Nauk. Ponad 40 000 studiujących tam osób może w czasie wolnym korzystać należącego do kampusu olbrzymiego stadionu, boisk do koszykówki, kortów tenisowych i badmintonowych oraz bibliotek. Uniwersytet plasuje się na 60 miejscu na świecie.
  5. Nanjing University - około 120 uniwersytet na świecie wg rankingu QS. Ulokowany w Nankinie, starożytnej stolicy nad rzeką Jangcy, w której urzędowało 6 dynastii, dziś trzecim w kraju ośrodku naukowym. 25% kadry naukowej liczącej ponad 2,8 tys osób stanowią osoby spoza Chin.
  6. University of Science and Technology of China - powstanie uniwersytetu w 1958 było określane “Najważniejszym wydarzeniem w historii chińskiej edukacji i nauki”. Zadaniem uczelni jest wykształcenie kadry naukowej na najwyższym poziomie, by służyła wzrostowi dobrobytu Chin i chińskiej obronie narodowej. Uniwersytet działa pod ścisłym patronatem ministerstwa edukacji i jest beneficjentem olbrzymich dotacji rządowych, w skutek czego należy do najlepiej wyposażonych uczelni w kraju.
  7. Zhejiang University - powstały przez połączenie w 1998 czterech uniwersytetów w Zhejiangu: medycznego, rolniczego, Hangzhou University i Zhejiang University. Tradycyjnie kieruje się zasadami Qiushi (w dosłownym tłumaczeniu - poszukiwanie prawdy) stosując wyjątkowe metody nauczania.
  8. Xi’an Jiao Tong University - jeden z uniwersytetów pod ścisłym patronatem Ministerstwa Edukacji przez co był wyszczególniony w siódmym i ósmym planie pięcioletnim. Był też jednym z pierwszych beneficjentów Project 211 (projekt dotacji i specjalnego wsparcia dla 100 uczelni wyższych) i Project 985 w celu osiągnięcia światowej klasy poziomu nauczania.
  9. Harbin Institute of Technology - znajdujący się w tzw “mieście lodu”, pupil chińskiego rządu. W 1954 Ministerstwo Wyższej edukacji po raz pierwszy wyróżniło 6 najważniejszych chińskich uczelni. HIT było jedynym spoza Pekinu spośród nich.

Mekka zapracowanych

Edukacja wyższa w Chinach to gwarancja najwyższego poziomu edukacji, ale kosztem tego jest bardzo duża ilość zajęć i wysokie wymagania stawiane studentom. Studiując w Chinach, nie ma co liczyć na luz porównywalny z brytyjskimi uczelniami - podczas gdy w Londynie student ma średnio 15 godzin zajęć, w Pekinie ma 15 godzin wolnego w tygodniu. Liczni studenci wymian z Wielkiej Brytanii narzekają na zbyt wysoki ich zdaniem poziom nauczania matematyki, która jest podstawowym przedmiotem nie tylko na studiach technicznych, ale również ekonomicznych. Według popularnego poglądu na chińskich uczelniach zagraniczni studenci przyzwyczajeni do imprez i odpoczynku zaniżają poziom. Nie utrwalajmy tego stereotypu!

Proces aplikacyjny do chińskich uczelni w przeciwieństwie do studiów jest zaskakująco mało skomplikowany. Najprościej jest złożyć wniosek przez CUCAS (odpowiednik brytyjskiego UCAS- systemu rekrutacji do brytyjskich szkół wyższych). Przez CUCAS można również wygodnie porównać oferty uczelni. Większość uczelni zezwala na aplikację bezpośrednio, poprzez uczelniany system internetowy. Zazwyczaj wystarczy dostarczenie świadectwa maturalnego, ocen końcoworocznych i opinii nauczyciela (często dyrektora), ale niektóre z nich wymagają dodatkowych esejów i testów wstępnych. Należy się w tym dostatecznie wcześnie zorientować.

Yuan, czyli waluta niskich kosztów

Studia w Chinach są na szczęście stosunkowo tanie. Rok studiów w języku angielskim na chińskiej uczelni na ogół kosztuje 20-40 tys RMB, czyli 10-20 tys zł (dla porównania, studia w Anglii kosztują ok. 50 tys zł rocznie i praktycznie nie tam ma szansy pozyskania innego źródła dofinansowania niż kredyt studencki). Dla najlepszych studentów dostępne są stypendia rządowe, które przewidują uzyskanie pełnego finansowania. Zagraniczni studenci są mile widziani na chińskich uczelniach zgodnie z polityką szerzenia dobrego imienia Chin realizowaną przez chiński rząd, więc możemy uzyskać wiele stypendiów finansowanych przez Chińską Republikę Ludową i prywatne organizacje.

Życie w Chinach nie zaboli polskiej kieszeni studenta. Mimo wysokiego poziomu PKB, w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to kraj dalej rozwijający się, więc ceny też są typowe dla kraju rozwijającego się. Oczywiście, że ceny w Szanghaju, czy Pekinie będą wyższe niż w Harbinie lub Nankinie, jednak jedząc i kupując w miejscach mało turystycznych i rozsądnych jesteśmy w stanie wydać dwa razy mniej niż utrzymując się w Polsce. Naucz się podstaw chińskiego (przynajmniej liczby)- białym, nieznającym chińskiego na ogół sprzedaje się produkty w wyższej cenie. Standardowe mieszkania w Szanghaju odpowiadają cenom polskim, ale w Yangshuo można zapłacić od 1500-1750 zł/mc. Stypendia udzielane przez chiński rząd mogą całkowicie wystarczyć na utrzymanie.

Wybór studiów w Chinach może być jedną z Twoich najlepszych decyzji życiowych. Chiny są olbrzymim krajem pełnym wartych odwiedzenia miejsc, wyjątkowych ludzi i wschodzących technologicznych gwiazd. Korzystaj z możliwości, które się przed Tobą otwierają, poznawaj kulturę i nowych przyjaciół, odkrywaj i podróżuj.