X
<
logo Fundacja Lagunita studia w usa i anglii Baza Kierunków WydarzeniaStypendium ArdeaMisjaProjektyAktualnościKontakt

Tour po ukraińskich uniwersytetach medycznych

Odwiedzamy ukraińskie uczelnie.

Angelina Kononchuk odbyła kilkudniowy tour po ukraińskich uczelniach. Odwiedziła Lwów, Tarnopol, Winnicę,  Czernowce i Iwano-Frankowsk. Dzięki uprzejmości dziekanatu mogła spacerować po korytarzach uczelni i zajrzeć na zajęcia. Wkrótce podzieli się z Wami swoimi przemyśleniami w zakładce Baza Kierunków->Ukraina.


1. Danylo Halytsky Lviv National Medical University

Lwów to najpopularniejszy kierunek wśród Polaków wybierających się na studia na Ukrainie, ze względu na swoje tradycje i wysoki wskaźnik znajomości języka polskiego wśród mieszkańców
Angelina spacerując po wyjątkowo malowniczych ogrodach Uniwersytetu Lwowskiego spotkała dwójkę Polaków studiujących tam na drugim roku stomatologii.  Patryk i Karol są bardzo zadowoleni ze studiów tam i uważają, że uczelnia zapewnia im szerokie możliwości kariery. Poniżej widok na gmach główny.

lwowski uniwersytet medyczny studia na ukrainie

2. I. Horbachevsky Ternopil National Medical University

Następnie Angelina udała się do Tarnopola, prawdopodobnie najbardziej międzynarodowej uczelni na Ukrainie. Aż 1/4 studentów tam nie pochodzi z Ukrainy, podobnie kadra nauczycielska. Uniwersytet może się pochwalić olbrzymimi (jak na Ukrainę) nakładami na rozwój i prace badawcze, czego rezultatem jest żywe zainteresowanie uczelnią na całym świecie i wysoki poziom nauczania. 

Angelinie udało się porozmawiać z studiującą tam Polką Anią. Ania uważa, że największymi plusami uczelni w Tarnopolu są dobre stosunki z dziekanatem, wyrozumiałość nauczycieli i bliski kontakt z pacjentami. Ciepło poleca uczelnię dodając, że poziom uczelni w Tarnopolu nie ustępuje poziomowi polskich uczelni (dlatego nie przeniosła się do Polski i studiuje już na trzecim roku). 

3. Ivan Franko National Medical University

Następnym przystankiem w podróży był uniwersytet w Ivano Frankowsku.  Jest to kameralny uniwersytet, w małym pocztówkowym miasteczku. Pracują w nim tylko 443 osoby. Jak na tak niewielkie rozmiary Uniwersytet może się poszczysić imponującą ilością opcji edukacyjnych. Student Iwano Frankowska może wybierać spośród aż 13 fakultetów 185 specjalizacji.

4. Bukovinian State Medical University

Trzy poprzednie uniwersytety są częstym celem studiów Polaków, jako że miasta w których się znajdują pozwalają czuć się Polakom jak w domu ze względu na swoją historię i to, że większość mieszkańców zna podstawy języka polskiego, więc nie jest trudno się dogadać. Czerniowce, choć w zachodniej Ukrainie, utraciły swój polski charakter, więc w wyobrażeniu Polaków pozostają kierunkiem egzotycznym. Uniwersytet przyciąga za to rzesze kandydatów z całej Ukrainy, ze względu na malownicze karpackie otoczenie, kameralność i poziom nieustępujący pozostałym uniwersytetom.

Angelinie niestety nie udało się porozmawiać z żadnym studentem, za to rozkoszowała się leniwym popołudniem i świeżym górskim powietrzem.

5. Vinnitsa National Pirogow Memorial Medical University

Osobiście nasz ulubiony uniwersytet. I ulubione miasto.  Uważany jest za najlepszy uniwersytet medyczny na Ukrainie dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze naukowej, rozbudowanemu zapleczu technicznemu i szerokiemu dostępowi do materiałów naukowych. Przykładana jest tam szczególna waga do czasu wolnego i wygody studentów. Zbiory biblioteczne uczelni zawierają aż 500 tys książek. Uniwersytet  posiada też swoją własną drukanię. Gmach główny utrzymany w stylu klasycystycznym i jasnoróżowy kolorze, należy do najpiękniejszych (jeśli nie jest najpiękniejszy) na Ukrainie.Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, obejrzeć zdjęcia i posłuchać krótkich wywiadów z Polakami na Ukrainie, zapraszamy tu.