X
<
logo Fundacja Lagunita studia w usa i anglii Baza Kierunków WydarzeniaMisjaStypendium ArdeaAktualnościProjektyKontakt
Wydarzenie już się odbyło. Zapraszamy na inne wydarzenia.

Śladami dwukrotnej polskiej noblistki.

Spacer z Marią Skłodowską-Curie

Maria Skłodowska Curie inspiruje nas nie tylko jako dwukrotna noblistka, ale też emigrantka edukacyjna. Poszukując możliwości edukacyjnych (jako, że w XIX kobiety nie mogły studiować w Polsce) wyjechała do Paryża studiować na Sorbonie. 
Przemierzamy Warszawę jej śladami równocześnie tocząc pogawędkę na temat studiów zagranicznych.

Odwiedzimy miejsca upamiętniające jej dzieła i twórczość oraz te w których żyła, pracowała i działała społecznie, jako że est dla nas przykładem osoby, która wbrew wszystkim przeciwnościom: płci, narodowości i biedzie podążała za marzeniami i zmieniała świat. Jest też emigrantką edukacyjną-urodzona w Polsce studiowała we Francji, więc jest szczególnie bliska naszemu sercu.
21 lipca o 4 po południu, czyli w 85 lat, 14 dni i 12 godzin Marii Skłodowskiej Curie spotykamy się pod jej domem rodzinnym, by następnie ruszyć w trasę jej śladami. Odwiedzimy miejsca upamiętniające jej dzieła i twórczość oraz te w których żyła, pracowała i działała społecznie. Jest dla nas przykładem osoby, która wbrew wszystkim przeciwnościom: płci, narodowości i biedzie podążała za marzeniami i zmieniała świat. Jest też emigrantką edukacyjną-urodzona w Polsce studiowała we Francji, wobec czego jest szczególnie bliska naszemu sercu.

  1. Dom Marii 
    Spotykamy się na Freta 16 przy domu, w który Maria przyszła na świat i w którym swoją siedzibę ma jej muzeum biograficzne. Wchodzimy do środka na godzinkę i podążamy dalej.

  2. Pomnik na Skarpie Wiślanej
    Zatrzymujemy się na chwilę przy pomniku Marii Skłodowskiej Curie dłuta Bronisława Krzysztofa. Skarpa Wiślana była ważnym dla niej miejscem, spędzała tu wolne chwile młodości. W swoim pramiętniku notuje: "Poszłam na samotny spacer w stronę Wisły (...) Jest jedna piosenka krakowska, która mówi, że czar polskich wód jest tak wielki, iż kto raz je pokochał, nie zapomni do grobu. (...) Ta rzeka ma dla mnie powab, którego istoty nawet pojąć nie potrafię".

  3. Hotel Bristol
    To tu w 1913 przyjechała Maria Skłodowska-Curie, by pomóc uruchomić pierwszą stację radiologiczną. Zorganizowano na jej cześć bankiet, ale uczona znów nad zabawę przedłożyła naukę. Według słów jej siostry Heleny, Maria zamiast słuchać przemówień na swoją cześć rozwiązywała w notesie skomplikowane zadanie matematyczne.

  4. Uniwersytet Warszawski
    W 1925 Maria wygłosiła tu wykład o współczesnych badaniach nad promieniotwórczością wyjątkowo entuzjastycznie przyjęty przez ówczesną młodzież. Spotkała sie również z Senatem UW i odwiedziła po sąsiedzku Instytut Fizyki.

  5. Pałac Staszica
    To właśnie tu Maria wygłosiła prelekcję na temat funkcjonowania Instytutu Radowego w Paryżu i konieczności zorganizowania takiego samego w Polsce. Po latach jedną z sal nazwano jej imieniem.

  6. Centrum Onkologii
    Dawny Instytut Radowy wybudowany dzięki lobbyingowi Marii. Podczas uroczystego otwarcia w 1932 Maria przekazała pierwszy drogocenny gram radu. Tu kończy się nasza wycieczka. Rozstajemy się z refleksją o bezgraniczny pięknie dążenia za marzeniami.
ikona data spotkania w sprawie Spacer z Marią Skłodowską-Curie
Data spotkania:
21.07.2019 (niedziela)
od 16:00 do 19:00
Dodaj do Google Calendar
ikona lokalizacja spotkania o Śladami dwukrotnej polskiej noblistki.
Lokalizacja:
Mindspace
ul. Koszykowa 63,
00-667 Warszawa
Zobacz w Google Maps
ikona języki spotkania o Spacer z Marią Skłodowską-Curie
Język:
polski

Spotkanie poprowadzą:

zdjęcie Jakub Madej autora postu o Spacer z Marią Skłodowską-Curie
Jakub Madej

Student Uniwersytetu Yale z pełnym stypendium oraz absolwent Dulwich College w Londynie i V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Zna biegle sześć języków, a większość jego oszczędności pochłania nauka kolejnych sześciu. Średnio 106 dni w roku spędza w podróży, z czego minimum 20 dni w krajach totalitarnych - odwiedził m.in. Koreę Północną, Vanuatu i Rwandę. Zawodowo jest związany z ekonomią na poziomie akademickim, od ponad dwóch lat współpracuje z Robertem Shillerem, laureatem Nagrody Nobla z ekonomii w 2013 roku. Interesuje się ekonomią behawioralną, psychologią społeczną oraz lotnictwem. Konsultingiem edukacyjnym zajmuje się od kilku lat, jako mentor pomógł ponad 15 osobom dostać się na najlepsze uniwersytety świata, m.in. Harvard, Yale, Oksford, Yale-NUS oraz UPenn. Laureat m.in. Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.